Zrozumieć zdradę 5/5 (1)

Zdrada to jeden z najgorszych ciosów, jakie mogą nas trafić. Jest ona bowiem wyrządzana nam przez kogoś najbliższego. Portal randkowy jest miejscem, gdzie można znaleźć osoby podobne do nas, z którymi będzie nam się dobrze układało, ale zdrada nigdy nie będzie czymś, przed czym można się całkowicie uchronić.

Jakie korzenie ma zdrada? Bardzo różne. Nie bez znaczenia jest dzisiaj także fakt, że zdrada jest dzisiaj bardzo łatwa do ukrycia, bo nie żyjemy już w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają, a w wielkiej aglomeracji miejskiej.

Moja zdrada

Randka internetowa nam nie powie wszystkiego o drugim człowieku i nie powie nam też za wiele o nas samych. Dopiero rzeczywistość odkryje naszą duszę i partnera. A w naszej duszy bywa różnie. Czasami czujemy się niedoceniani, czasami mamy wrażenie krzywdy i chcemy się zemścić, czasami się nudzimy, a jeszcze kiedy indziej po prostu szukamy wyjścia z nie pasującego nam związku. Nasza niedojrzałość – niedojrzałość osobista lub niedojrzałość związku – to najczęstszy punkt wyjścia dla zdrady.

Nasza zdrada

Nasze związki nie zawsze układają się idealnie. Kiedy próbujemy, ale nic z tego nie wychodzi, zdrada może być naturalnym elementem poszukiwania szczęścia. Czasami jest to też efekt kryzysu w relacji. Zwłaszcza jeśli wierzymy, że przerwa może nam dobrze zrobić. Coraz częściej zdrada jest też trywializowana, otwarte związki zyskują sobie coraz więcej zwolenników, a nawet można spotkać się z osobami, dla których zdrada nie jest zdradą, a normalną częścią życia, emanacją wolności osobistej.

Zdrada hormonów

Musimy też pamiętać, że jesteśmy ludźmi, a ludzie mają w głowach bardzo różnie poukładane. Naukowcy od dawna przekonują, że zdrada to normalne zjawisko dla człowieka. W niektórych sytuacjach nawet co trzecie dziecko może być wychowywane nie przez swojego ojca.

Dlaczego? Bo kobieta chce podświadomie mieć jak najlepsze geny dla swoich dzieci i daje się uwieść. Mężczyzna z kolei chce mieć jak najwięcej dzieci, a “użądlić i odlecieć” najłatwiej. Wystarczy chwila, wystarczy impuls. Badania genetyczne mężczyzn były nawet w stanie wskazać konkretne geny, których aktywność lub uśpienie wydają się być skorelowane z tendencją do zdrady.

Nie jest to zresztą nic zaskakującego, bo w świecie zwierząt zawsze są osobniki o strategii ewolucyjnej nastawionej na monogamię oraz osobniki, które tylko monogamię udają. Dotyczy to obu płci i choć zjawisko niepopularne, jest normalne w świecie.

 

Please rate this