Przeszłość i przyszłość osoby dojrzałej No ratings yet.

Warunkiem do stworzenia prawdziwego związku jest dojrzałość emocjonalna. Bardzo ważnym jej aspektem jest umiejętność do odpowiedniego patrzenia na swoją przeszłość oraz umiejętność wychodzenia w przyszłość.

Z przeszłością trzeba się pogodzić

Każdy z nas ma jakąś przeszłość i chociaż najczęściej nie jest ona scenariuszem do Hollywoodzkiego bestseleru, na pewno są w niej różne wzloty i upadki. Nie zawsze są to łatwe sytuacje życiowe, ponieważ zwłaszcza kobiety mają skłonności do powtarzania wzorców, które poznały w dzieciństwie, także tych skrajnie patologicznych. Z kolei mężczyźni potrafią wpaść w pułapkę oceniania własnej wartości poprzez pryzmat dotychczasowych podbojów miłosnych, których wcale za dużo w swoim życiu nie mieli.

Podsumowując, wszyscy mamy swoją historię i jeśli nie będziemy potrafili się od niej uwolnić, jeżeli będziemy każdą znajomość porównywali do tej pierwszej, idealnej, ale tragicznie zakończonej, nie damy sobie szansy na stworzenie nowego i wartościowego związku.

Ważnym elementem dojrzałości jest pamiętanie o swojej przeszłości, ponieważ jest ona istotnym drogowskazem życiowym. Należy czerpać z niej wskazówki na przyszłość, nie powtarzając tych samych błędów.

Rozwój to oznaka dojrzałości

“Kto się nie rozwija, ten się cofa”. Ten truizm jest zazwyczaj źle rozumiany, ponieważ cofanie się nie oznacza tutaj uwsteczniania, oznacza jedynie, że wciąż zostajemy w tyle. Świat się rozwija, idzie do przodu, zmienia się… Jeśli nie będziemy ewoluować razem ze światem, stojąc w miejscu zaczniemy się cofać w stosunku do naszego otoczenia.

Portale randkowe zwykle pozwalają nam się wydostać ze strefy komfortu, a randki internetowe to znakomity sposób na poznanie nowych ludzi, bardzo od nas różnych, z którymi oczywiście nie musimy od razu tworzyć związków. Jeśli już jednak związek się rozwinie, w nim także będziemy musieli uczyć się i dostosowywać do potrzeb partnera.

Jako dojrzałe osoby musimy wiedzieć, że nasza sytuacja się zmieniła, więc nasze zachowania, decyzje i podejście do świata także musi się zmienić. Wiele wzorców postępowania, które stosujemy wobec siebie i innych dzisiaj, jutro może być już w dużej mierze nieadekwatnych do otaczającej nas rzeczywistości. Jeśli nie będziemy w stanie wypracować nowych rozwiązań, uczyć się na własnych błędach i dotychczasowych doświadczeniach, staniemy się problemem dla siebie i dla innych.

Please rate this