Toksyczne związki i nasze wymówki dla nich 5/5 (1)

Określenie „toksyczny związek” to trochę już przebrzmiały hit wielu kolorowych czasopism z poradnikami pisanymi przez osoby nie mające żadnego pojęcia o poruszanych kwestiach. Każdy randkowy portal internetowy też się z nimi mierzył. W tym miejscu warto sobie powiedzieć o mechanizmie, który umożliwia takim związkom trwanie. Jest to złożony mechanizm usprawiedliwiania ich istnienia.

Czym jest toksyczny związek?

Toksyczne związki to bynajmniej nie domena związków internetowych i portale randkowe wcale nie są miejscem, gdzie tego typu związki pojawiałyby się najczęściej. Prawdą jest jednak, że toksyczny związek rozpocząć może już chociażby jedna randka online.

Cechami charakterystycznymi związków są przede wszystkim sytuacje, w których oboje bądź jeden z partnerów:

  • Wykorzystuje psychicznie i mentalnie drugą osobę;
  • Obniża poczucie własnej wartości drugiej osoby;
  • Niszczy relacje drugiej osoby z jej otoczeniem;
  • Negatywnie wpływa na samorozwój drugiej osoby;
  • Wyrządza bezpośrednie szkody fizyczne i psychiczne drugiej osobie.

Takie postawienie sprawy jest oczywiście niepełne, ponieważ toksyczne związki to wszystkie związki, w których zamiast relacji partnerskich i wzajemnego wsparcia pojawiają się relacje pasożytnicze lub wręcz drapieżne. Mogą być bardzo subtelne, jak dyskredytowanie w prywatnych rozmowach, jak również mogą mieć charakter przemocy fizycznej.

Jakim cudem to w ogóle możliwe?

Kiedy jesteśmy wolni od takich relacji, trudno nam zrozumieć, jak w ogóle dochodzi do ich założenia, a potem trwania. Odpowiadają za to bardzo konkretne mechanizmy.

Pierwszy z nich to przyzwyczajenie. Jesteśmy w związku, on trwa, jest naszym życiem i zmiana tego będzie wymagała inicjatywy. A tą odciągają z nas związki toksyczne.

Drugi mechanizm związany jest z uzależnianiem się od toksycznego partnera. Jeśli nie jesteśmy wartościowi, jak mówi partner, to kto nas weźmie? A nawet jeśli jakąś tam wartość mamy, osoby po przejściach są postrzegane jako gorsze.

Kolejny mechanizm wiąże się z idealizacją związku i partnera. Przecież pamiętała o urodzinach. Jest dobry dla dzieci. Tegoroczne wakacje były cudowne. Kiedy jest z daleka od kolegów, nie pije.

Pamiętajmy, że toksyczne związki to przede wszystkim związki, a więc coś, w co zainwestowaliśmy już siebie i nasz czas, często bardzo długi. Nie jest łatwo z nich wyjść, bo najpierw musimy się przestać oszukiwać.

Please rate this